OKULUMUZ TARİHÇESİ

OKULUMUZ TARİHÇESİ

11.12.2012 11041

Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü açıldıktan sonra Atatürk, bir de İngilizce öğretim yapan bir lisenin açılmasını istemiştir. Bu lise için uygun bir bina olmadığından lisenin Gazi Eğitim Enstitüsü binası içinde açılmasına karar verilmiştir. Gazi Lisesi orta kısım dahil olmak üzere 1932 -1933 öğretim yılında bu binada eğitime başlamıştır. Adını bizzat Atatürk vermiştir. O devirde Ankara’da Ankara Lisesi ve yeni açılan Birinci Ortaokulu vardı. Fazla öğrenci olmadığından Gazi Lisesi çok az öğrenciyle eğitime başlamıştır. Gazi Lisesi Atatürk’ün isteği üzerine kolej olarak İngilizce öğretime başlamış, İngiltere’den öğretim görevlisi olarak iki profesör getirtilmiş. 1936 yılından 1971 yılına kadar klasik olarak öğrenim devam etmiştir.

71- 72 öğretim yılından itibaren modern matematik ve fen eğitimi uygulanmaya başlamıştır. Lise, dört yıl kadar Gazi Eğitim Enstitüsü binasında faaliyette bulunmuş, zamanla öğrenci artışı nedeniyle yeni bir lise binasının yapılmasına karar verilmiş, İtfaiye Meydanında bugünkü binanın yapılmasına başlanmış, bina 1936 yılında bitirilerek 1936-1937 öğretim yılında okul bu yeni binasında öğretime açılmıştır.

Gazi Lisesi, Gençlik Parkının karşısında Hergelen Meydanının doğusunda yer alır. Lise binası mimar E. Egli’nin tasarımıdır. (Mimar hakkında detaylı bilgi için:http://www.archmuseum.org/Collection/Detail_ernst-arnold-egli_6.html )

Gazi Lisesinden mezun olan ve Gazi Lisesinde Öğretmenlik yapmış olan çok sayıda bilim, sanat, siyaset, devlet insanı bulunmaktadır. Gazi Lisesi´nde eğitim görmüş olanlar arasında Melih Cevdet Anday, Orhan Veli Kanık, Oktay Rıfat Horozcu, Oğuz Atay, Erdal İnönü, İrfan Erdoğan, Korkmaz Alemdar, İsmail Atik, Rıza Ayhan ve İsmet Özel´de bulunmaktadır; yine Gazi Lisesi´nde Öğretmenlik yapmış olan Arif Nihat Asya lisenin en tanınmış isimlerindendir.Dil uzmanı Agop Dilaçar, ressam Arif Kaptan, besteci Faik Canselen, şair Cahit Külebi de bu lisede uzun yıllar öğretmenlik yapmıştır.

 

Okulumuzun Ünlü Mezunlarının Listesini Görmek İçin Tıklayınız...

icerikler/okulumuzun-unlu-mezunlari_333565.html